Sobota, Luty 22, 2020
Potrzeba zabezpieczenia płyt offsetowych

Potrzeba zabezpieczania płyt offsetowych

Blacha aluminiowa, z której została wykonana płyta ma specyficzne właściwości. Po spodniej stronie jest gładka błyszcząca, a od strony użytkowej, na której znajduje się warstwa światłoczuła jest wyraźnie matowa, regularna i jednolita. Powierzchnia płyty celowo posiada taką strukturę. Została ona wytworzona w procesach elektrochemicznego ziarnowania i anodowego utleniania blachy. Wyżej wymienione zabiegi miały na celu uzyskanie mikronierówności na płycie, które ułatwiłyby dobre przyleganie warstwy światłoczułej do powierzchni aluminiowej oraz dobre przyjmowanie roztworu nawilżającego.

Niestety właściwości fizykochemiczne płyt aluminiowych sprawiają, że jeżeli płyty (bez warstwy światłoczułej lub odpowiedniego zabezpieczenia) pozostawi się na dłuższy czas, warstwa aluminium pokrywa się niewidoczną warstwą tzw. dzikich tlenków. Jest to wpływ działania tlenu z powietrza oraz takich czynników jak wilgoć i temperatura. Niestety warstwa tak powstałych tlenków aluminium jest oleofilowa, czyli ma właściwości przyjmowania farby. Oznacza to, e forma drukowa tonuje lub oksyduje, a innymi słowy drukują się te miejsca, które nie powinny się drukować, mianowicie powierzchnie odsłoniętego aluminium. Taka płyta praktycznie nie nadaje się do użytku.

Najlepszym i sprawdzonym sposobem jest popularne gumowanie płyt offsetowych, które polega na nałożeniu warstwy roztworu wodnego na bazie gumy arabskiej lub syntetycznej na płytę offsetową. W wyniku tego procesu, na powierzchni płyty, powstaje cienka, szczelna warstwa, która wnika w mikronierówności na powierzchni płyty stanowiąc idealne zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem tlenu z powietrza.

Zawsze, gdy zachodzi konieczność przerwania druku i wznowienia go, płyty należy zagumować. 
Wszystkie płyty offsetowe, jakie są naświetlane w naszej firmie, zawsze są wstępnie zagumowane - płyty uzyskują odporność na utlenianie do 4 dni od chwili naświetlenia.

logo_dmk

 

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek:
od 7.00 do 22.00
Adres:
Świętochowskiego 38
(wjazd od ul. Mickiewicza)
 
blank 20-467 Lublin
 
Telefon: (+48) 81 745-38-27
 
Telefon: (+48) 81 466-91-61
 
mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Dane do Faktury:

Adres:
DMK STUDIO
Maciejewska, Klonowski Sp.J.
Kraszewskiego 43
20-463 Lublin
NIP: 9461083454

Wypełnij zamówienie

Jeżeli masz wątpliwości skontaktuj się z nami
tel. 81 745-38-27, 81 745-38-26

Regulamin

Zanim się zalogujesz zapoznaj się
z naszym regulaminem

Polityka prywatności

Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informację o RODO i naszą  politykę prywatności