Czwartek, Maj 06, 2021
TechnologiaCtPCtP - informacje podstawowe

CtP - informacje podstawowe

W przypadku CtP odpada dotychczasowy etap pośredni polegający na naświetlaniu najpierw błon (filmów poligraficznych), a dopiero potem wykorzystaniu tych błon (po ich uprzednim montażu) do naświetlania form drukowych. CtP polega na bezpośrednim naświetlaniu form drukowych (płyt offsetowych lub fleksograficznych) z plików postscriptowych. Zaletą tej technologii jest maksymalna dokładność wszystkich parametrów - zarówno związanych z jakością plamki rastra (np. brak "podświetlenia" plamki, które towarzyszy naświetlaniu z formy kopiowej w CtF, możliwość reprodukcji mniejszych plamek niż w CtF), jak i montażu całości. Niewątpliwą zaletą jest również skrócenie całego cyklu przygotowania formy drukowej, jak i jej narządu (montażu na maszynę i regulacji maszyny).

Naświetlanie form drukowych w procesie CtP odbywa się na specjalistycznych naświetlarkach. W technologii offsetowej istnieje również technologia alternatywna polegająca na wykorzystaniu dotychczasowych naświetlarek filmów z technologii CtF i naświetlaniu na nich specjalnych płyt z tworzyw sztucznych. Otrzymane formy drukowe nadają się jednak do niskich nakładów.

Technologia CtP jest technologią rozwijającą się, koszty wdrożenia ciągle ulegają obniżaniu zarówno od strony parku maszynowego jaki i materiałów eksploatacyjnych. Proces ten sprawia, że technologia stopniowo wkracza nie tylko do dużych ale i średnich drukarń. Drukarnie, które nie wdrożyły własnej przygotowalni CtP korzystają z firm naświetlających usługowo, dzięki temu technika CtP zatacza jeszcze szersze kręgi. Dzięki obniżaniu się kosztów wdrożenia CtP i coraz szerszemu korzystaniu z tej technologii, technologia CtF jest w regresie.

Technologię CtP zaprezentowano po raz pierwszy już na targach Drupa w 1990 roku, wtedy była traktowana jako ciekawostka. Pierwsze instalacje CtP w Polsce to rok 1999.

Technologia CtP jest metodą uzyskania formy drukowej poza maszyną drukarską i nie zalicza się do tego terminu metody wykonywania formy drukowej bezpośrednio na maszynie drukarskiej, która to technologia nosi ogólną nazwę CtPress. Również stosowanie wobec CtP terminu druk cyfrowy jest niepoprawne.

CtP w offsecie

W technologii <<od komputera do offsetowej formy drukowej>>, czyli w CtP dla offsetu wyróżnia się płyty:

 • wymagające dalszej obróbki chemicznej po naświetlaniu
  • fotoczułe
  • termoczułe
 • bezprocesowe czyli bez potrzeby dalszej obróbki chemicznej
  • termotopliwe
  • termopolimerowe
  • fotopolimerowe
  • termorozkładalne

Płyty CtP naświetlane są w naświetlarkach dedykowanych do odpowiedniego rodzaju płyt, bo naświetlane są przy pomocy promieni laserowych o stosownych dla siebie długościach fal i mocach promienia laserowego.

 

© This material from Wikipedia is licensed under the GFDL (Inserted by aWiki).

logo_dmk

 

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek:
od 8.00 do 17.00
Adres:
Świętochowskiego 38
(wjazd od ul. Mickiewicza)
 
blank 20-467 Lublin
 
Telefon: (+48) 81 745-38-27
 
Telefon: (+48) 81 466-91-61
 
mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Dane do Faktury:

Adres:
DMK STUDIO
Maciejewska, Klonowski Sp.J.
Kraszewskiego 43
20-463 Lublin
NIP: 9461083454

Wypełnij zamówienie

Jeżeli masz wątpliwości skontaktuj się z nami
tel. 81 745-38-27, 81 745-38-26

Regulamin

Zanim się zalogujesz zapoznaj się
z naszym regulaminem

Polityka prywatności

Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informację o RODO i naszą  politykę prywatności